Skip to main content
Haber FİNANS :KRİPTO para Cüzdanı Nedir Kripto Para Cüzdan Çeşitleri Nelerdir

Konu

#1
Kripto para cüzdanı nedir?
Herhangi bir kripto para birimi ile alım satım ya da yatırım işlemine başlamadan evvel bu paraları saklayacak yere ihtiyaç duyulur. En basit ifadeyle, paranızın varlığını ispat edeceğiniz, kolayca işlem yapmanızı mümkün kılacak ve gerektiği zaman da bakiyenizi kontrol etmenize olanak tanıyacak yazılıma kripto para cüzdanı ya da dijital cüzdan denir.
Bitcoin cüzdanı veya kripto para cüzdanları; hesaba ait adres, özel anahtar (private key) ve açık anahtar (public key) bilgisiyle birlikte oluşur. Cüzdan, dijital parayı değil, bu paranın varlığını ispatlayan verileri depolar. Sahip olunan paranın ispatı, farklı bir hesaba para transferi yapılması gibi işlemlerde, blockchain ağı ile her etkileşime girildiğinde bahsini ettiğimiz bu anahtarlar kullanılır.

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT) vb. kripto para birimlerini kullanabilmek için öncelikle dijital bir cüzdana ihtiyaç var. Sahip olunan kripto para birimine ait bilgiyi saklayan ve alım satım işlemlerinde blockchain ağıyla iletişim kuran dijital cüzdanların pek çok çeşidi bulunuyor.
Alıntı
Kimler Beğendi:

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task